Pozytywne nastawienie

Jakiś czas temu przeczytałam książkę w której autor napisał, że każdy człowiek jest w stanie decydować jakie myśli pojawiają się w jego głowie. Jedynie nie możemy zatrzymać myśli, spowodować by się nie pojawiały. Możemy za to wybierać myśli, które chcemy by się pojawiały.

Przeczytałam to kilka razy z niedowierzaniem. Nigdy wcześniej nic takiego nie słyszałam. Zaintrygowała mnie ta teza i postanowiłam ją sprawdzić, przetestować na sobie czy faktycznie można tak działać i mieć takie rezultaty. Postanowiłam, że przez tydzień, za każdym razem gdy dopadną mnie ponure, przygnębiające myśli to powiem sobie stop i zamienię je na radosne i pozytywne.


Żeby zobrazować Ci to o czym mówię, podam przykład:
przygnębiająca myśl: Straciłam pracę i nie będę mieć w przyszłym miesiącu pieniędzy żeby zapłacić rachunki.
pozytywna myśl: Straciłam pracę i dzięki temu otwierają się teraz przede mną nowe możliwości zarabiania pieniędzy, czas zastanowić się i rozejrzeć dookoła w jaki sposób mogę to robić.
W obu przypadkach fakt jest ten sam, to znaczy utrata pracy. Pierwsza myśli pokazuje przygnębiające i negatywne konsekwencje utraty pracy, zamyka Cię na szukanie rozwiązań, podcina Ci skrzydła i blokuje Twoją kreatywność.
Druga myśl pokazuje utratę pracy jako okazję do rozwoju, szansę na nowe doświadczenia, jest bodźcem do mobilizacji żeby ruszyć do działania w poszukiwaniu rozwiązań, żeby otworzyć się na zmiany.


Po kilku dniach zauważyłam, że w moich myślach zaczęły zachodzić niewiarygodne zmiany.
Po pierwsze przygnębiające i ponure myśli pojawiały się coraz rzadziej.
Po drugie w sytuacji, kiedy się pojawiały, to od razu, niemal mechanicznie pojawiała się myśl pozytywna i taka zamiana nie wymagała już ode mnie takiej uwagi i wysiłku jak wcześniej!


Czy zastanawiałaś/zastanawiałeś się nad tym jakie jest Twoje nastawienie do życia?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *